FOKUS

BARIKADA TË REJA DHE PROBLEME TË VJETRA NË KOSOVË

Prej 16 ditësh tensionet janë shtuar në veri të Kosovës. Disa rrugë kryesore dhe tashmë rrugë të tjera në veri të Mitrovicës në Kosovë janë të...

SHTETI MUND TË MOS MBYLLË SYRIN POR IA MBYLLË SYTË DHUNËS

Kanë kaluar 20 vjet që nga ndryshimi i Kodit Penal në Serbi bërjen e dhunës në familje vepër penale. Aktivistet femra janë vetëm ata...

NË CILËN RRUGË TË SHKOSHË?

KU DUHET TË SHKOJË QEVERIA E RE NË B&H? Në tetor u mbajtën zgjedhjet e përgjithshme në Bosnje dhe Hercegovinë. Për shumicën e niveleve të...

PREMTIMI ËSHTË NJË NGUSHËLLIM PËR NJË BUDALLË

Në fillim të këtij viti qytetarët e Serbisë u ngritën kundër vendimi i qeverisë për të lejuar minierat e litiumit. Protestat ishin të suksesshme...

QË KUR MUND TË BËHEN FASHISTËT HEROJ?

Në vend që të përmirësohen, marrëdhëniet maqedono-bullgare po përmirësohen më e komplikuar nga dita në ditë. Shtimi i karburantit në zjarr është hapja të...

UNË JAM LIZA – NGA UKRAINA

Në Ukrainë, lufta vazhdon ende. Rusia nuk heq dorë nga pushtimi territorin ukrainas, ndërsa Ukraina vazhdon ta mbrojë atë. Rreth dymbëdhjetë miliona ukrainas lanë...

Temat

REALITET APO MUNDËSI MATEMATIKE?

Maqedonia e Veriut është përpjekur të hapë anëtarësimin bisedimet me BE-në prej vitesh. Ka pasur shumë zhgënjime gjatë rrugës. Simpati për BE-në është dobësuar,...

TË RINJTË NUK LEXOJNË LIBRA

Në Panairin e 65-të Ndërkombëtar të Librit në Beograd, i cili u mbajt nga 23 deri më 30 tetor 2022, ka pasur 164000 vizitorë...

PREMTIME PARAZGJEDHORE TË HARRUARA PËR RININË

Partitë politike gjithmonë përfshijnë projekte që synojnë të rinjtë në programet dhe fushatat e tyre zgjedhore; flasin për trurin kullojnë dhe premtojnë ndryshime. Por...

CETINJE – MË I MADHI NUK DUHET TË RREHET MË TË...

Të gjitha vendet në Evropë, përveç Serbisë, e dënojnë luftën në Ukrainë. Por edhe Serbia miratoi rezolutën e OKB-së për paprekshmërinë e kufijve. Megjithatë,...

KRIMI URBAN NË KALEMEGDANIN E BEOGRADIT

Ajo zgjati me shekuj, e respektuar brez pas brezi. Në vitin 2022, Kalemegdan “u gjunjëzua” para fluksit të investitorëve. Ata vranë pamjen në lumenjtë...

NE THITHIM HELM, JO AJER

Nivelet rekord të ndotjes së ajrit janë regjistruar në Ballkanin Perëndimor prej vitesh. Janë alarmante shifrat e vdekjeve dhe sëmundjeve të frymëmarrjes te qytetarët....

BiH

RINIA: ARSIMI – HELMUAR NGA POLITIKA

Pandemia preku shumë jetë njerëzish vitin e kaluar. Kështu, "PERSPEKTIVA", si shumë të tjerë, nuk mund të udhëtonin atje ku donin. Sidoqoftë, ne arritëm...

NDIHM PËR MIGRANT CILËT QENDROJN NË 250 LOKACION NË UNOSKO-SANSKI KANTONIN

IOM dhe Kryqi i Kuq i Federatës së Bosnjes dhe Hercegovinës me mbështetjen e Bashkimit Evropian, filluan një aksion humanitar për migrantët në Kantonin...

Serbia

TI ME RRAHET, UNË TE RRAH

Së fundmi, në një shkollë në Serbi, nxënësit kanë nxjerrë një karrige nga poshtë një mësuesi. Ata e regjistruan rënien e saj dhe e...

NJË VIT AKADEMIK I FTOHTË DHE I URITUR

Viti i ri akademik ka nisur duke sjellë sfida të reja për studentët. Këtë vit qytetarët akademikë nuk do të dridhen vetëm para profesorëve...

MAL I ZI

Pas studimit, blehet bileta me një drejtim

Koha është e tillë që zhvilluesit, të cilët konsiderohen të bëjnë një nga punët më të mira të paguara, duan të largohen nga Serbia....

POLITIKA U BË TEPËR, POR…

Në Balkanë u bë krejt politika. Në politike u bë krejt nacional. Dhe kështut 30 vjet.

Maqedoni

A JANË TË SIGURT TË RINJET NË SHKUP?

Lajmi për vdekjen e hendbollistit kroat 27-vjeçar Denis Tot, i cili u sulmua para një klubi nate në Shkup, po përhapet në Maqedoninë e...

Njerëzit kanë mungesë ndjeshmërie

Nëse dëshmojmë për dhunë, përgjegjësia e çdo qytetari është të reagojë dhe të raportojë të njëjtën gjë. Kjo kërkohet nga ligjet në secilin nga...

Jashtë kufijve

më të lexuarat

MODERATORËT

“Ekipi që punon në projektin “Perspektiva” është i shkëlqyeshëm. Mendoj që kanë zgjedhur tema  të rëndësishme, temat për të cilët zakonisht nuk flitet, apo temat që adresohen me përgjigje të rreme për të kënaqur dëshirat e disa individëve të caktuar. “Perspektiva” tregon realitetin ashtu siç është, atë që të rinjët mendojnë në të vertetë, edhe pse të rinjët janë të frikësuar. Të rinjët janë  të zemruar sepse duan të jenë ndryshe, por shoqëria gjykon atë që është “ndryshe”. Edo Maajka

NA NDIQNI

0FansLike
0SubscribersSubscribe

Shum e shtuar

KU JEMI NË LISTA?

Të rinjtë nuk janë të kënaqur me përmbajtjen dhe shtrirjen të mesazheve të partive politike lidhur me nevojat e tyre. Të të rinjtë po...